تفاوت فرهنگ عروس های ایرانی با عروس خاندان سلطنتی

تفاوت فرهنگ عروس های ایرانی با عروس خاندان سلطنتی

مجله سرگرمی: حضوری با سادگی آرایش و پیرایش و لباس عروس جدید خاندان سلطنتی بریتانیا، با وجود هزینه نجومی یك مراسم عروسی سلطنتی كه صرف شده بود، مورد توجه مردم ایران قرار گرفت و بسیاری همچون نعیمه اشراقی نوه امام خمینی (ره) به آن واكنش نشان دادند.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، آنچه كه از عروس و داماد جدید خاندان سلطنتی بریتانیا برای بیشتر كاربران ایرانی مورد توجه قرار گرفته، بی توجهی یك شاهزاده به گذشته پرمصائب دختری است كه به منظور زندگی آینده خود انتخاب كرده، طلاق پدر و مادر همسرش در شش سالگی، متاركه و یك بار شكست در زندگی خودش، بزرگ تر بودن سن عروس از داماد و در نهایت فرهنگ ساده زیستی كه بسیاری، به رغم هزینه عروسی ۴۵ میلیون دلاری از آن یاد كرده اند.

البته الگوهای ساده زیستی در فرهنگ ایرانی - اسلامی به وفور یافت می گردد و سرآمد آن ها، الگو زنان جهان اسلام، حضرت فاطمه زهرا (س) است كه دختر برگزیده ترین بنده ی خدا و آخرین رسول الهی بود اما تاریخ گواهی داده كه با سادگی و قناعت غیر قابل باوری زندگی مشترك خویش را با شاه مردان، علی (ع) شكل داد. با این حال، این الگوها در شرایطی كه در جامعه ما كمرنگ شده است، رفتار یك عروس خاندان سلطنتی، با همان دلیل ساده گرایی مورد توجه كاربران ایرانی اینترنت قرار گرفته است.
روز گذشته (۲۹ اردیبهشت ماه) هری ۳۳ ساله با مگان ماركل ۳۶ ساله در كلیسای سنت جورج كه ظرفیت ۸۰۰ میهمان را دارد، ازدواج كرد. زمانی كه ماركل با لباس، آرایش صورتی ساده و حتی بدون زیورآلات چندانی جلو دوربین رسانه ها و مقابل چشم میلیون ها بیننده ظاهر شد، خیلی از كاربران، سادگی او را تحسین كردند و نظرات خویش را درباره آن مطرح نمودند.
بسیاری سادگی عروس جدید خاندان سلطنتی را كه چندان هم كم خرج نبوده است، با بعضی از مراسم عروسی های مجلل در ایران كه این روزها واگیردار هم شده است، مقایسه كردند. مراسمی كه مبالغ زیادی از آن برای لباس عروس با زرق و برق هرچه تمام تَر و آرایشگاه هایی كه تمام تلاش خویش را برای متفاوت تَر شدن چهره عروس در یك شب به كار می برند، صرف می گردد.
ساناز- یكی از كاربران شبكه های اجتماعی با اشاره به اینكه هر دو عروس خاندان سلطنتی از همسران شان بزرگتر هستند، می گوید: این در شرایطی است كه بزرگ بودن سن عروس از داماد، حتی برای چند ماه، در فرهنگ ما ایراد به حساب می آید. از طرفی من بعنوان یك دختر ایرانی تلاش می كنم همه چیز را ساده بگیرم و تشریفات را نمی پسندم، اما پسرهایی كه از دختران ایرانی با عنوان پرتوقع یاد می كنند، در پاسخ به این سادگی معتقدند كه حتما عیب و ایرادی دارم كه خیلی از مسائل را آنقدر ساده می گیرم! باید فرهنگ ساده زیستی همه گیر شود تا یك كشور پیشرفت كند در غیر این صورت تشریفات سرگرم كننده هستند و باعث عقب افتادگی می شوند.
نرگس- مخاطب دیگری هم در واكنش به این مراسم عروسی اظهار می كند: درست است كه مراسم عروسی مگان و هری پرهزینه بود اما با آنكه پارچه لباس عروس و تشریفات از بهترین و گران ترین برندها بودند، مجلس ساده برگزار گردید. از همه مهمتر، شرایطی است كه عروسی مثل مگان می تواند داشته باشد؛ در حالیكه دختری با چنین شرایطی در فرهنگ كشور ما جایگاه مناسبی ندارد. بنابر این طرز تفكری كه تفاوت سن، دو رگه و مطلقه بودن آن دختر برایش جایگاهی ندارد، ستودنی است.
بسیاری از مخاطبان ایرانی دیگر هم معتقدند، هر چند كه یك دختر خصوصیت های خوبی داشته باشد اما طلاق، بزرگ بودن سن دختر از پسر، متوسط بودن سطح خانوادگی عروس و اینكه پدر عروس بنا به هر دلایلی نمی تواند در مراسم عروسی دخترش شركت كند، برای خیلی از پسران و خانواده های ایرانی مهم است و حاضر نیستند از آن چشم پوشی كنند؛ در حالیكه این موارد برای پسری از جنس خاندان سلطنتی بی اهمیت به حساب می آید.
از طرفی، برخی دیگر از كاربران ایرانی در شبكه های اجتماعی به آرایش مگان اشاره كردند كه چون او عروس خاندان سلطنتی است، همه از سادگی اش تعریف می كنند، در حالیكه اگر عروسی در ایران بدون تغییر در مراسم خود حاضر شود، اول از همه با واكنش میهمانان و اطرافیان خود مواجه می گردد كه چرا عروس در مهمترین شب زندگی اش هیچ تغییری نكرده و كك های روی صورتش به خوبی پوشش داده نشده است؟!
با وجود شبكه های اجتماعی و بی حد و مرز شدن ارتباطات، برخی ترجیح می دهند از فرهنگ های كشورهای دیگر الگوبرداری كنند. الگوبرداری هایی كه در بعضی موارد مثبت و در بسیاری موارد اشتباه انجام می گردد. الگوبرداری از سادگی پوشش و آرایش عروس جدید خاندان سلطنتی و توجه به فرهنگ ساده زیستی جنبه مثبت این قضیه است كه مشخص نمی باشد تا چه اندازه توسط مخاطبان ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد.1397/03/04
22:18:06
5.0 / 5
4626
تگهای خبر: فرهنگ , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز