در تماشاخانه سنگلج برگزار شد

بزرگداشت استاد بی نقاب، تئاتر ایران وام دار ركن الدین خسروی است

بزرگداشت استاد بی نقاب، تئاتر ایران وام دار ركن الدین خسروی است

مجله سرگرمی: گرامیداشت ركن الدین خسروی پیشكسوت تئاتر ایران، شب گذشته ۵ اسفند ماه با حضور هنرمندان تئاتر در تماشاخانه سنگلج برگزار گردید.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، در ابتدای آیین گرامیداشت ركن الدین خسروی كه شب گذشته ۵ اسفند ماه با حضور هنرمندان تئاتر در تماشاخانه سنگلج برگزار شد، شركت كنندگان با ماسك هایی نمادین از هنر تئاتر ایران وارد سالن شدند. سپس مسعود دلخواه و فرزانه نشاط خواه مجریان این مراسم به میهمانان خوش آمد گفته و از ایرج راد عضو هیات مدیره خانه تئاتر بعنوان اولین سخنران برای حضور در جایگاه دعوت نمودند.
ایرج راد، تئاتر ایران را وام دار ركن الدین خسروی دانست و اظهار داشت: ركن الدین خسروی هیج گاه نقاب بر چهره نداشت. تمام لحظات تمرین در نمایش های وی همچون كلاس درسی بود كه هیچگاه فراموش نمی گردد. او باوجود لبخندی كه همیشه به لب داشت در كارهایش جدی بود و تئاتر برای او جایگاه والایی در فرهنگ داشت. خسروی به همه بخش های تئاتر اشراف كامل داشت و با تولید خلاقیت در آن همیشه تلاش در انتقال دانش خود به شاگردانش می كرد. شیفتگی و جدیت و اهمیت تئاتر برای او به گونه ای بود كه زبان من از بیان آن قاصر است و به یقین شاگردان او یاد او را زنده نگاه خواهند داشت. عضو هیات مدیره خانه تئاتر در انتها سخنان خود از همه كسانی كه در این مراسم شركت كردند تشكر كرده و همینطور از افرادی كه سال قبل برای حمل پیكر این هنرمند پیشكسوت به ایران زحمت كشیده اند همچون علی مرادخانی معاونت وقت وزارت ارشاد و هم مهدی شفیعی مدیركل هنرهای نمایشی، تشكر كرد. در ادامه ی مراسم كلیپ «ترانه صحنه بی انتها» با ساخت و خوانندگی كیوان نخعی پخش گردید و شعر «تو بازگشتی» سروده میمنت میرصادقی توسط فرزانه نشاط خواه برای حاضران خوانده شد. سپس مجریان از پرویز فنی زاده به مناسبت سالروز وفات این هنرمند در ۵ اسفند ۱۳۵۸ یاد كرده و نام وی را گرامی داشتند. سیمین خسروی همسر ركن الدین خسروی دیگر میهمان گرامیداشت بود كه سخن خویش را با زنده شدن خاطرات در تماشاخانه سنگلج آغاز كرد و اظهار داشت: این صحنه خاطرات نیم قرن پیش را برایم زنده كرد. بدون شك تماشاخانه سنگلج شاهد و یادآور بخش مهمی از تئاتر معاصر ایران است. «لبخند با شكوه آقای گیل»، «حكومت زمان خان»، «ابراهیم توپچی و آقا بیگ» نمایش هایی بودند كه سیمین خسروی از آنها بعنوان اجراهای درخشان خسروی در تماشاخانه سنگلج نام برد و از جمیله شیخی، جمشید لایق، محمود جوهری و جعفر رادی هم بعنوان هنرمندانی كه با خسروی همكاری داشته اما دیگر در میان ما نیستند، یاد كرد و خاطرنشان كرد: گرچه این هنرمندان دیگر حضور فیزیكی ندارند اما نامشان در تئاتر ایران همیشه زنده خواهد ماند.
وی سخن خویش را در باره اعتماد خسروی به جوانان ادامه داد و اضافه كرد: خسروی معتقد بود كه باید به جوان ها اعتماد كرد و به آنها فرصت كار كردن داد تا استعدادهایشان پرورش یابد و بر همین مبنا در خیلی از نمایش هایش همچون «ابراهیم توپچی و آقابیگ»، «زیتون» و «ژاندارك» كه هیج گاه اجازه اجرا نیافت، عوامل گروه او را دانشجویان تشكیل می دادند. به اعتقاد خسروی نسل جوان با استفاده از تجربیات و دانش پیشكسوتان به همراه آموزش های لازم است كه می توانند تئاتر ما را تداوم بخشند. وی ادامه داد: خصوصیت دیگر خسروی كه كمتر به آن پرداخته شده است احترام به تماشاگر و ارزش و اهمیت وی در تئاتر است. او معتقد بود اجرا و تماشاگر به هیچ وجه از یكدیگر جدا نیستند بلكه ۲ واحد تفكیك ناپذیرند و عدم وجود یكی باعث عدم وجود دیگری می گردد. او می گفت تماشاگر تئاتر نیاز به آموزش دارد و تئاتر در مدارس می تواند به این امر كمك نماید. در بخش دیگر مراسم، جمشید جهان زاده بازیگر نمایش «دشمن مردم»، ضمن گفتن خاطره خود از ضبط تلویزیونی این نمایش به همراه ركن الدین خسروی، بخش هایی از این نمایشنامه را برای میهمانان مراسم خواند. مراسم با پخش مستندی از زندگی ركن الدین خسروی ساخته ابوذر عزیزی ادامه یافت و بعد از آن هم طاهریان، از یاران ركن الدین خسروی ۲ شعر «آخرین پرده» و «تماشاخانه خسروی» از سروده های خویش را خواند. بعد از آن، میكروفون به سمت حاضرhن در سالن برده شد و عده ای از شاگردان و یاران ركن الدین خسروی خاطرات خویش را از آن هنرمند برای دیگران بازگو كردند. سپس مهدی شفیعی مدیر كل هنرهای نمایشی در جایگاه سخنرانان قرار گرفت و ضمن یادآوری خاطرات خود از حضور در كلاس ركن الدین خسروی و نكته بینی و اهمیت وی به شاگردانش، اظهار داشت: اگر تئاتر نقاط مثبتی دارد با اتكا به اساتید بزرگی همچون ركن الدین خسروی است.
علی مرادخانی معاون سابق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با قدردانی از برپایی یادمان های این چنینی برای بزرگان تئاتر بیان كرد: این گرامیداشت ها به خصوص در زمان حیات پیشكسوتان مایه دلگرمی و مسرت این بزرگان خواهد شد. اجرای ۲ قطعه موسیقی با نام های «طبال پیر» و «میگساران» توسط گروه موسیقی «وصل یار» به سرپرستی ابراهیم اثباتی عضو هیات مدیره انجمن موسیقی خانه تئاتر، بخش دیگری از این گرامیداشت بود. گرامیداشت ركن الدین خسروی با تشكر از عوامل برپایی مراسم به پایان رسید.

1396/12/06
14:40:35
5.0 / 5
4553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز