گزارش مجله سرگرمی؛

ظرفیتهای متفاوت نیمه خرداد

ظرفیتهای متفاوت نیمه خرداد

به گزارش مجله سرگرمی، ضرورت شناساندن شخصیت امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد به نسل جوان یکی از مهم ترین نگاههای مسؤلان و هنرمندان قلمداد می شود که باید مورد توجه قرار گیرد.به گزارش مجله سرگرمی به نقل از مهر، چهاردهم و پانزدهم خرداد هر ساله یادآور حقیقت همیشه زنده تاریخ ایران است؛ سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) که فراقی دردناک برای مردم ایران به حساب می آید و همزمانی آن با نقطه نخستین جریان انقلاب اسلامی در ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲، برای مردم ایران جایگاهی ویژه دارد که نشان دهنده اینست که مبحث تبیین انقلاب اسلامی باید در روزهای رحلت بنیان گذار کبیر انقلاب با شور و اشتیاق بیشتری نسبت به سالیان قبل مورد توجه قرار گیرد.
از طرف دیگر، تبیین و شناساندن اندیشه های سیاسی حضرت امام (ره) و جایگاه ولایت فقیه برای آحاد جامعه و نسل سوم انقلاب ضروری می باشد. فتنه ها، نفوذهای سیاسی، تحریم های سیاسی و اقتصادی و... همچون روش های دشمنان برای ضربه زدن به مردم و انقلاب اسلامی است که امروز باید آگاهانه تر نسبت به این نفوذ و فشارها، عمل کرد. در این ارتباط، هنرمندان و فعالان رسانه ای نقشی ویژه در شناساندن شخصیت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی به نسل جوان دارند.
استفاده از ظرفیت هنر برای تحقق اهداف در رابطه با نسل سوم انقلاب
توجه بمناسبت های ملی، یکی از طریق هایی است که می تواند بعنوان هدف در دستور کار نهادها قرار بگیرد. محمد خراسانی زاده مدیرکل هنرهای تجسمی در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با پرداختن به موضوعات مناسبتی توسط هنرمندان اظهار داشت: یکی از مواردی که در حوزه همه فعالیتهای هنری و ایام الله مورد توجه قرار می گیرد، روزهای مناسبتی است که ما در تقویم داریم. درج این مناسبت ها در تقویم به منظور یادآوری و ذکر اتفاقاتی است که در اینروزها رقم خورده است، ازاین رو با عنایت به این که ابزارهای هنری بهترین بستر برای انتقال مفاهیم محسوب می شوند و بخصوص هنرهای تجسمی بعنوان پیشرو و پیشران پرداختن به چنین موضوع هایی هستنند، می توانند مورد توجه قرار گیرند.
وی تصریح کرد: در این ارتباط، جایگاه صف و ستادی باید کاملا لحاظ شود، به این مفهوم که جایگاه ما در مرکز هنرهای تجسمی باید جایگاه ستادی، راهبری و تنظیم گری باشد و پشتیبانی های مادی و معنوی را تا جایی که بتوانیم فراهم نماییم و از سوی دیگر اجرا را به تشکل های تخصصی هنری واگذار نماییم مثل موسسات تخصصی، انجمن ها و مجموعه هایی که فعالیت هنری دارند و همینطور خود هنرمندان.
امسال سالگرد ارتحال بنیان گذار کبیر انقلاب با شهادت رئیس جمهور کشور که نگاهی ویژه نسبت به مردم داشت، همزمان شده است ازاین رو شاید بتوان از ظرفیتهای موجود در این ۲ مبحث به نحو احسن بهره گرفت.
خط مشترک و مبحث رویدادهای هنری در سالگرد ارتحال امام و قیام ۱۵ خرداد، مسئله نگاه مردمی امام خمینی (ره) با شهدای عرصه خدمت و نقش آفرینی مردم در سرنوشت شان در پیش رو خواهد بود خراسانی زاده هم در رابطه با برنامه های سال جاری سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد اظهار داشت: سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) سال جاری رنگ و بوی دیگری دارد، چونکه یکی از یاران راستین حضرت امام (ره)، رئیس جمهور محبوب ما به همراه یاران شان به شهادت رسیدند و از سوی دیگر در آستانه انتخاب جدیدی هستیم و مردم ایران باید با انتخاب شایسته خود تلاش کنند تا مسیر عدالت گستری که در دولت آقای رئیسی وجود داشت و ایشان تا پای جان بر سر آن ایستادند، در بالاترین سطح ممکن تداوم پیدا کند، بنابراین سال جاری ماجرای ۱۴ خرداد و نیمه خرداد، حال و هوای متفاوتی دارد. در خیلی از استان ها با مشارکت ادارات کل ارشاد اسلامی، برنامه ریزی های خوبی صورت گرفته و رویدادهایی برای خلق آثار هنری برگزار می گردد. همینطور در تهران هم رویدادی برای خلق اثر در داخل حرم حضرت امام (ره) یا در فضای نزدیک به حرم در نیمه خرداد درحال برگزاری است. برنامه های خیلی از این دست در دست اقدام است که ذکرشان در این مقال نمی گنجد. از طرح های جدید مکتب حاج قاسم برای سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)
وی در رابطه با رویکرد اصلی این برنامه ها خاطرنشان کرد: خط مشترک و مبحث همه این رویدادها، مسئله نگاه مردمی امام خمینی (ره) و شهدای عرصه خدمت و نقش آفرینی مردم در سرنوشت شان در انتخابات پیش رو خواهد بود و امیدوارم که مردم درخشان تر از همیشه در این رویداد حضور داشته باشند.
مدیرکل هنرهای تجسمی در پاسخ به این پرسش که آیا آماری از تعداد آثار در رابطه با این مورد و هنرمندان جوانی که آثارشان را با رویکرد امام راحل و واقعه ۱۵ خرداد خلق کرده اند، وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد، چونکه ما نگاه سامانه ای به چنین پدیده هایی نداریم و این رویدادها بر مبنای پویش های مختلف مردمی صورت می گیرد و در این پویش ها، هنرمندان و دغدغه مندان در این حوزه دست به خلق آثار می زنند و این، مبتنی بر ثبت و ضبط قطعی و رسمی نیست. امکان دارد هنرمندان و خالقان اثر خودشان به صورت مردمی، آماری را ثبت کنند یا مجوزهای لازم برای برگزاری نمایشگاه از ما بگیرند اما این به آن مفهوم نیست که تعداد این آثار جایی ثبت رسمی شود. به هر ترتیب آمار تولیدات مردمی کار شدنی نیست چون که در هر گوشه ای از کشور ده ها و صدها اثر در این مناسبت ها تولید می شود.
وی افزود: سال قبل در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) و بزرگداشت ۱۵ خرداد با مشارکت ۲ انجمن مردمی در حرم حضرت امام (ره) رویداد خلق اثر برگزار شد که شامل رشته های نقاشی، نقاشی خط، خوشنویسی و نگارگری بود که مورد توجه مردم هم قرار گرفت. زواری که از جای جای کشور و خارج از ایران آمده بودند هم فرایند خلق اثر و اثر تکمیل شده مورد توجه شان قرار گرفت اما در ورای این اتفاقات خبر دارم که صدها اثر دیگر هم با این مورد در سرتاسر کشور ساخته شده است.
بر این اساس، یکی از طریق های رسیدن به اهداف والای انقلاب، استفاده از زبان هنر و قالب های هنری است که می تواند رویکردها و اهداف این انقلاب و سخنان حضرت امام (ره) را به زبانی ساده و قابل فهم به مردم ارائه کند. البته از آنجاییکه بیشتر از ۴۰ سال از انقلاب اسلامی گذشته است، ضرورت ارائه این اندیشه ها به نسل جوانی که اصلاً زمان انقلاب و سالهای ابتدایی بعد از پیروزی انقلاب را درک نکرده اند، بیشتر از پیش، حس می شود که برای تحقق این هدف، هنرمندان جوان هم باید پای کار بیایند تا با زبانی به روز با جوانان کشور صحبت کنند و مفاهیم جدیدی سارایه دهند.
بین ضرورت سفارش یک اثر هنری و دغدغه برای خلق آن تفاوت قائلم
خراسانی زاده هم در رابطه با ضرورت پرداختن جوانان به این مقولات و ترغیب آنها اظهار داشت: ضرورت تحقق چنین جریانی قطعی است اما مسأله من اینست که تفاوتی قائلم بین ضرورت سفارش یک اثر هنری و این ضرورت از حیث دغدغه. این که دغدغه در نگاه یک هنرمند ایجاد شود و او بر اساس یک انگیزه درونی مبادرت به خلق اثر کند، خیلی فراتر از یک خلق اثر معمولی یا سفارشی می دانم چونکه همان زمانیکه سفارشی هم داده می شود، امکان دارد هنرمند بر مبنای دغدغه خود، در زمینه موضوعی که سفارش داده می شود، اثری خلق کرده باشد که واقعاً محترم است. برای مثال در مورد شهادت رئیس جمهور بعضاً بسیاری از دستگاه ها با هنرمندان تماس می گرفتند که پوستری با مبحث شهادت ایشان طراحی شود در حالیکه هنرمندان اذعان می کردند پیش از این که سفارشی داده شود، در رابطه با این مورد کار کرده اند. حتی من خبر دارم که برخی از هنرمندان حاضر نشدند هزینه ای برای این کارشان دریافت نمایند.
وی بیان نمود: در مورد سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) و واقعه ۱۵ خرداد هم هم اکنون بیشتر آثاری که تولید می شود، در حوزه طراحی گرافیک و تصویرسازی است که این ۲ حوزه حرف اول را می زند و سپس در هنرهایی چون نقاشی خط و خوشنویسی است که مدام اثر تولید می شود. اکثریت مطلق این آثار هم توسط هنرمندان جوان خلق می شود یعنی اینطور نیست که بگوییم تنها هنرمندان صدر انقلاب درحال نقش آفرینی هستند بلکه در کنار آنها که در کسوت استادی و پیشکسوتی قرار دارند و خلق اثر هم می کنند بیشترین کنش را از جوانان هنرمند شاهد می باشیم که با دغدغه و دلسوزی خود این آثار را خلق و منتشر می کنند.
مهمترین خصوصیت هنرهای تجسمی، واکنش سریع این هنر به اتفاقات است
خراسانی زاده با تکیه بر خصوصیت اصلی هنرهای تجسمی در واکنش سریع نسبت به وقایع بیان نمود: یکی از مهم ترین خصوصیت هنرهای تجسمی، همین واکنش سریع و سرعت عمل در تولید اثر نسبت به دیگر هنرها است. برای مثال وقتی مقرر است در یک موضوعی فیلم، نمایش یا تولید موسیقی داشته باشیم زمان زیادی برای خلق آن طول می کشد اما در هنرهای تجسمی این گونه نیست و یک هنرمند می تواند در یک بازه زمانی کوتاه، از ایده تا اجرا را به نتیجه برساند. همین مبحث سبب شده در اتفاقات مختلف و رویدادهای روز همچون اتفاقی که در رفح رخ داد هنرمندان واکنش سریع تری نسبت به دیگر هنرها نشان دهند و توانستند تصویری گرافیکی از داغ این مردم طراحی نموده و به اشتراک گذارند که بارها دیده شد و بعنوان نمادی از واکنش مردم به جنایات رژیم صهیونیستی در رفح لقب گرفت.
«انگیزه هنرمند» سبب تاثیرگذاری بیشتر اثر می شود
مدیرکل هنرهای تجسمی در انتها خاطرنشان کرد: هنرهای تجسمی در همه پدیده ها پیشرو است بنابراین می خواهم بگویم که این انگیزه ها هر چقدر درونی تر باشد و هرچه بیشتر از دل برآید، تاثیرگذاری بیشتری هم خواهد داشت.


منبع:

1403/03/15
12:41:54
5.0 / 5
111
تگهای خبر: اجرا , پوستر , تخصص , تقویم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز