روزهای پایانی اجرا در مولوی؛

زنده شدن ارواح نفرین شده در یک موزه

زنده شدن ارواح نفرین شده در یک موزه

مجله سرگرمی: نمایش انسان/اسب، پنجاه/پنجاه به کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی با حضور بازیگران نوپایی که به درستی از عهده نقش هایشان برآمده اند، روزهای پایانی اجرای خودرا در مرکز تئاتر مولوی سپری می کند.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از مهر، نمایش «انسان/اسب، پنجاه/پنجاه» به کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی همچون نمایش های پرمخاطب تابستان امسال است که روزهای پایانی اجرای خودرا در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی سپری می کند. این اثر نمایشی قبل از این با گروهی متفاوت از بازیگران و فرم اجرائی با عنوان «پنجاه/پنجاه» در تماشاخانه هیلاج به صحنه رفته بود. هاله مشتاقی نیا و اسماعیل کاشی نمایشنامه «انسان/اسب، پنجاه/پنجاه» را با نگاهی به نمایشنامه «زیک و زاک» (کله گردها و کله تیزها) نوشته برتولت برشت با ترجمه کمال الدین شفیعی به نگارش درآورده اند. این نمایش حاصل دوره های آموزشی کارگاه های آموزش بازیگری و تئاتر مرتضی اسماعیل کاشی است که با هدف آموزش دانشگاهی بازیگری انجام می شود. در این جهت بعد از دوره های طولانی مدتِ تمرین، نمایشی به صحنه می رود که در نتیجه برای بازیگران جوان، امکان مواجهه با آموزه های خود در طول تمرینات، بر صحنه و حین اجرای حرفه ای فراهم می شود. قبل تر نمایش های «سه خواهر» و «پنجاه/ پنجاه» به کارگردانی اسماعیل کاشی با چنین نگاهی به صحنه رفته است. در خلاصه داستان نمایش آمده است: درهای ساختمان موزه ای که سال ها پیش اردوگاه مرگ بوده به روی زن و مرد بازیگری باز می شود. این ۲ تنها بازماندگان آن قربانگاه هستند که از آن جا فرار کرده بودند. ارواحِ کشته شدگان که بازیگرانی بودند با کارهای ضدفاشیستی، فراخوانده می شوند و در جهانی وهم آلود نمایشی که مجبور بودند زیرِ شکنجه بازی کنند تا زنده بمانند، باردیگر جان می گیرد.
برتولت برشت این نمایشنامه را در سال ۱۹۳۴ یک سال بعد از روی کارآمدن نازی ها، با عنوان فرعی «یک افسانه ترسناک» نوشت و در دانمارک روی صحنه برد. البته مشتاقی نیا در نمایشنامه «انسان اسب؛ پنجاه/ پنجاه» با قراردادن متن برشت در دلِ متن خود روایتی امروزی از متن ارائه می دهد. «انسان/اسب، پنجاه/پنجاه» هر چند توسط کارگردانی حرفه ای و بازیگران غیرحرفه ای در قالب استاد-شاگردی به صحنه رفته است، اما از یکدستی و هماهنگی بالایی در حوزه طراحی، بازی ها، نور و موسیقی و میزانسن های زیبا برخوردارست. ریتم و ضرباهنگ نمایش به نحوی است که تماشاگر با فضای فرمالیستی اثر که نشانه های آشکاری از شیوه مه یر هولدی را در خود دارد، ارتباط خوبی برقرار می کند. بازیگران نمایش (به ترتیب حروف الفبا) عبارتند از: علیرضا آریا، محسن ابوالحسن پور، شهاب اشکان، شبنم اسکندری، سوگل اسفندیاری، المیرا بکر، محمدمهدی جهان آرا، افسانه چناقچی، یاسین چهرآذر، فروغ چهره گشا، جواد حسینی، ایمان خاکباز، پریا رستگار، مهدا رضایی، پوریا رفیع بیگی، امیرحسین رییس دانایی، مبینا زیدی، آیدانا سبزواری، صادق سپهوند، تارا سلیمی، محبوبه سفیدصالحی، هاله سنکا جوان، ساغر شادان، اسد غفاری، محمدرضا فتحی، شایان فخری طاری، علیرضا فرزانیان، نازنین قاضی زاده، امین کشوری، آرمان کنگاوری، عادله گرشاسبی، نسرین معافی، سید محمد موسوی سلیم، امیررضا نیک پی، رایحه وصالی، محمدرضا هاتفی، محمد یادگاری، سعید یعقوبی. «انسان/اسب، پنجاه/پنجاه» تا ۳۱ شهریور ماه ساعت ۲۰ در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی روی صحنه است. تیزر نمایش را اینجا ببینید.


منبع:

1402/06/30
13:33:27
5.0 / 5
252
تگهای خبر: اجرا , بازی , تئاتر , تماشاخانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
News Fun دوستان مجله سرگرمی
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز