به قلم ناصح كامگاری منتشر شد؛

در فراق فرهاد چه گذشت؟

در فراق فرهاد چه گذشت؟

به گزارش مجله سرگرمی، کتاب در فراق فرهاد و ۲ نمایشنامه دیگر اثر ناصح کامگاری منتشر گردید.به گزارش مجله سرگرمی به نقل از مهر، کتاب «در فراق فرهاد» و ۲ نمایشنامه دیگر متشکل از «سی اسفند سال کبیسه» و «سر به ازای سرنیزه» نوشته ناصح کامگاری منتشر گردید. این کتاب علاوه بر نسخه ویرایش شده این نمایشنامه، شامل دو اثر دیگر این نویسنده هم است که توسط انتشارات دایره سفید به سردبیری مرجان کشانی، در ۹۳ صفحه و در قطع رقعی انتشار یافته است.
ناصح کامگاری علاوه بر نمایشنامه نویسی، دستی هم در داستان نویسی، کارگردانی و طراحی صحنه تئاتر دارد.
طراحی جلد کتاب توسط عاطفه کیارستمی و ‎صفحه آرایی آن توسط ندا اسدی انجام شده است. این کتاب به ‎قیمت ۶۰ هزار تومان و توسط پخش چشمه به بازار کتاب عرضه شده است.
در بخشی از متن نمایشنامه آمده است: «… شده من هم ساعت ها نشسته ام این جا و رفته م توی هپروت. می شینم و مثل هم اکنون تو، چشمام رو می بندم و گوش می دم … گاهی حس می کنم پژواک صدای بهمن رو می شنوم. نه بهمن ِ بیست وپنج ساله، بهمنی که سیزده سالشه و چشم گذاشته تا فرخنده و سیروس ِ شیش هفت ساله این پشت و پسله ها قایم بشن. همینطور که چشمام بسته ست دستام رو دراز می کنم، هر آن انتظار دارم نوک انگشتام لمسش کنن …»


صمد چینی فروشان منتقد، مترجم و پژوهشگر تئاتر در رابطه با این اثر نمایشی نوشته است: «جهان «در فراق فرهاد»، جهان تقابل های دوتایی است که همواره در سنت فلسفه ایرانی حضور داشته است. در یک سو اردوی خوبی قرار دارد و در سوی دیگر اردوی مقلدان بی اصل و نسب و جهان تقلیدی و شبه مدرن شاعران و نویسندگان هفته نامه ها و مجلات سرگرم کننده.
در یک سو پژوهشگران و جویندگان تنهای ریشه ها و اصالت ها که همیشه در خطر تهاجم و بی مهری دنیای حرمت شکن شبه مدرن قرار دارند و در دیگر سو، فرصت طلبان و مقلدان خودباخته ای که مرگ و فساد ریشه ها و اصالت ها، ضامن بقای آنهاست. ناصح کامگاری چنین جهانی را به تونلی تشبیه می کند که ساکنان آن هیچ راهی به فضای آزاد و روشنایی ندارند.
«در فراق فرهاد» مبین موقعیت انسان جهان سومی است که در فراق ریشه ها و اصالت ها و در چنبره قدرتمند مقلدان و بی عشقی و آرزوی حرمت های انسانی، به اعماق تاریکی جهان مدرن پرتاب می شود. «در فراق فرهاد» تراژدی عشق و فرهنگ است.»
کتاب «سه نمایشنامه جانوری» که شامل سه نمایشنامه «شیری که می غرید»، «گنجشگک آشتی جو» و «شبنمی در اقیانوس» است هم سال ۱۴۰۰ از این نویسنده منتشر و با اقبال روبرو شد.


منبع:

1402/03/01
13:55:56
5.0 / 5
622
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز