مهر سیمرغ در فجر ۴۱- شماره هشتم؛

تنور حاشیه های فجر با چاشنی نفت داغ شد!

تنور حاشیه های فجر با چاشنی نفت داغ شد!

به گزارش مجله سرگرمی، فیلم سینمایی گل های باوارده نخستین تغییر را در جدول اکران سینماهای مردمی و سینمای رسانه ها در چهل ویکمین جشنواره فیلم فجر رقم زد؛ آیا این آخرین تغییر است؟خبرگزاری مهر - گروه هنر: «مهر سیمرغ» عنوان بسته خبری-تحلیلی روزانه ای است که به مرور متن و حاشیه چهل ویکمین جشنواره فیلم فجر می پردازد.
هر روز می توانید با «مهر سیمرغ ۴۱» در جریان آخرین تحولات بزرگ ترین رویداد سینمایی کشور، در تازه ترین دوره برگزاری قرار بگیرید.
امروز چهارشنبه ۱۹ بهمن ماه و هم زمان با هشتمین روز اکران فیلمهای چهل ویکمین جشنواره فیلم فجر، در پردیس سینمایی ملت و سایر سینماهای مردمی با هشتمین شماره از «مهر سیمرغ ۴۱» همراه شوید.
چهره روز؛ پانته آ پناهی ها
در کنار صابر ابر که با نقش آفرینی در سه فیلم سینمایی عنوان پرکارترین بازیگر مرد جشنواره چهل ویکم فجر را از آن خود کرده است، پانته آ پناهی ها را هم با همین تعداد فیلم میتوان پرکارترین بازیگر زن جشنواره سال جاری خطاب کرد. پناهی ها البته در دو فیلم سینمایی «بعد از رفتن» و «کت چرمی» حضوری کوتاه بعنوان بازیگر یکی از نقش های فرعی داشت اما در فیلم «کاپیتان» که روز گذشته در پردیس سینمایی ملت روی پرده رفت، بازیگر نقش اصلی زن بود.
پناهی ها لیسانس کارگردانی دارد و فعالیت حرفه ای در سینما را هم بعنوان منشی صحنه شروع کرد. از اوایل دهه ۸۰ بود که بازیگری را هم تجربه نمود و آرام آرام در این میدان شدت گرفت. او بیشتر در نقش های فرعی اما مهم ظاهر می شود که نمونه های آنرا در همین جشنواره سال جاری هم شاهد بودیم. نقش آفرینی او بعنوان یک زن جنوبی در سکانس های ابتدایی «بعد از رفتن» و یا ایفای نقش مادری متهم به قتل که در انتظار اعدام است در فیلم «کت چرمی» به وضوح توانایی وی در خلق شخصیت های متنوع و در عین حال تأثیرگذار را اثبات کرد.

جالب این که برخلاف دو نقش آفرینی کوتاه وی در فیلم هایی که اشاره شد، حضور وی در فیلم «کاپیتان» بعنوان بازیگر نقش اصلی چندان چنگی به دل نمی زد که البته بخش عمده این ماجرا را باید به ضعف شدید فیلمنامه این فیلم و فقدان شخصیت پردازی درست در آن مرتبط دانست.
پناهی ها که همین چند سال پیش با ایفای نقش «ننه آقا» در فیلم سینمایی «نفس» به صورت ویژه موردتحسین قرار گرفت و حتی سیمرغ بهترین بازیگر زن را هم شکار کرد، حالا با سه فیلم در ویترین یکی از خلوت ترین دوره های جشنواره از منظر تنوع حضور بازیگران مطرح در فیلمهای حاضر در قسمت سودای سیمرغ حضور دارد. بنابراین هم میتوان شانس بالایی برای شکار سیمرغ دوم از جانب او قائل شد.
پانته آ پناهی ها به رغم پرکاری در فیلمهای راه یافته به جشنواره چهل ویکم یکی از بازیگران مطرحی است که در نشست های رسانه های جشنواره غایب بود و تا کنون هیچ موضع گیری ای در رابطه با دلیل این تصمیم گیری نداشته است. باید دید آیا وی در صورت برگزیده شدن از جانب داوران، در تصمیم خود برای حضور در جشنواره فجر سال جاری بازبینی خواهد کرد؟
حاشیه روز؛ وزیر نفت آمد، فیلم نیامد!
روز گذشته را میتوان یکی از پرحاشیه ترین روزهای جشنواره چهل ویکم تا به اینجای کار لقب داد، روزی که با جابه جایی فیلمها در جدول اکران مردمی کلید خورد و در انتها با لغو سانس اکران یکی از مهم ترین فیلمهای حاضر در جشنواره در سینمای اصحاب رسانه به پایان رسید!
فیلم سینمایی «گل های باوارده» از محصولات پرحاشیه بنیاد سینمایی فارابی بشمار می رود. فیلمی که با نام اولیه «پالایشگاه» فرایند تولید آن کلید خورد و قرار بود ایفاگر نقش اصلی آن هم حمید فرخ نژاد باشد. بازیگری که دستمزدی کلان برای ایفای این نقش گرفت و در اقدامی غیرحرفه ای ناگهان از کشور خارج شد و ردای اپوزیسیون به تن کرد! پروژه اما متوقف نماند و خیلی زود با جایگزینی بازیگر اصلی کلید خورد تا برنامه ریزی برای حضور آن در جشنواره فیلم فجر با اختلال مواجه نشود.
مهرداد خوشبخت که در آخرین تجربه کارگردانی خود پیش از این پروژه فیلم سینمایی «آبادان یازده ۶۰» را در همکاری با سازمان اوج به ویترین جشنواره دو سال پیش رسانده بود، این دفعه با حمایت فارابی و البته پشتیبانی وزارت نفت، یکی از سنگین ترین پروژه های سینمایی در رابطه با سالهای دفاع مقدس را کارگردانی کرد تا در چهل ویکمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شود اما روز گذشته این اتفاق نیفتاد! وزیر ارشاد و وزیر نفت تنها مخاطبان «گل های باوارده» در پردیس ملت بودند!
نکته جالب این که اکران فیلم «گل های باوارده» در حالی در خانه اصحاب رسانه لغو شد که وزیر نفت بعنوان میهمان ویژه با همراهی تعداد قابل توجهی از کارکنان شرکت نفت که از آبادان به تهران آمده بودند در پردیس سینمایی ملت حاضر شدند تا در کنار خبرنگاران به تماشای این فیلم بنشینند. فیلم اما تنها برای وزیر نفت و وزیر ارشاد و در یکی از سالن های کوچک پردیس ملت روی پرده رفت تا کارکنان شرکت نفت در کنار اصحاب رسانه از تماشای فیلم بازبمانند.
تأخیر در تکمیل فیلمهای حاضر در قسمت اصلی جشنواره از همان ابتدا چالش هایی را برای دبیرخانه رقم زد که یکی از شاخص ترین این چالش ها عدم امکان ثبت آرای مردمی با ظرفیت اکران برابر میان فیلمها از روز ابتدایی جشنواره بود که منجر به تصمیم گیری برای حذف این سیمرغ از ترکیب جوایز شد ولی اکنون این چالش صورت جدی تری به خودش گرفته و رسیدن فیلمها به تایم مقرر برای اکران، با اماواگرهایی روبرو شده است.
فیلم «گل های باوارده» البته به علت مشکل فنی امکان اکران در سینمای رسانه را پیدا نکرد اما تأخیر در آماده سازی آن سبب جایگزینی فیلم «اتاقک گلی» به جای آن در سینماهای مردمی شد، از طرفی تهیه کننده فیلم «سینما متروپل» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر بعنوان دیگر فیلم مهم بنیاد فارابی هم در گفتگویی اعلام نموده است که این فیلم در موعد مقرر آماده اکران نمی شود و احتمال دارد حتی برای روز پایانی جشنواره هم به اکران نرسد!
نکته روز؛ این بچه های شیرین
در دوره های مختلف جشنواره فیلم فجر همواره حضور بازیگران کودک و نوجوان، اتفاقات جذابی را در نشست های رسانه ای فیلمها رقم زده است. بازیگرانی که بخش عمده ای از آنها مسیر روشنی برای ادامه فعالیت حرفه ای در سینما پیش روی خود ندارند اما با شیرین زبانی و حضور گرم خود در جمع اهالی رسانه، به اندازه چند روز، تبدیل به سوژه هایی خبرساز و چهره هایی محبوب در ویترین جشنواره فجر می شوند.
روز گذشته هم حضور تیم بازیگران نوجوان فیلم «کاپیتان» به کارگردانی محمد حمزه ای در نشست رسانه ای این فیلم حال و هوایی متفاوت در پردیس سینمایی ملت به همراه داشت و منجر به بازنشر بریده هایی از فیلمهای این نشست در فضای مجازی شد. بازیگران نوجوان فیلم «کاپیتان»
امیرحسین بیات، شایان دارمی پور، پرهام غلاملو و ارغوان شعبانی چهار بازیگر نوجوان این فیلم سینمایی بودند که حاضرجوابی ها و تعامل دوستانه و البته صادقانه شان با یکدیگر در قاب دوربین رسانه ها به ثبت رسید و لحظاتی شیرین را برای اصحاب رسانه رقم زد.
اوج این لحظات هم در ارتباط با دقایقی بود که به دعوت محمدرضا مقدسیان مجری نشست، شایان دارمی پور یک قطعه رپ را برای حاضران اجرا کرد و مورد تشویق آنها قرار گرفت.
فیلم «کاپیتان» فیلم باکیفیتی نبود و باید آنرا در دسته فیلمهای متوسط حاضر در جشنواره سال جاری جا داد اما نکته مهم در رابطه با بازیگران شیرین زبان و پرانرژی اش اینست که آیا می توانند مسیری متفاوت از دیگر بازیگران کودک و نوجوان سینمای ایران طی کنند؛ نوجوانانی که در ویترین فجر درخشیدند اما بعدها دیگر سهمی از سینمای ایران نداشتند.
فیلم روز؛ اتاقک گلی
سازمان مجاهدین خلق یا همان گروهک منافقین هنوز از پر رمز و رازترین سازمان های مخالف ایران به شمار می روند، سازمانی که در دهه ۶۰ ترورهای کورش رعب و وحشت را به جان مردم انداخت. همان سازمانی که بعدها با رژیم بعث عراق در حمله به ایران همدست شد تا در جنگ تحمیلی همزمان بعنوان ستون پنجم و خائنان به این کشور از آنها یاد شود.
در این دوره از جشنواره فیلم فجر پرداختن به مسائل منافقین حضوری پررنگ دارد تابحال سه فیلم حاضر در این رویداد بخش هایی از خیانت آنها در مقاطع مختلف را به تصویر کشیده است که «اتاقک گلی» یکی از آن هاست. پیش از این فیلم شاهد رونمایی از دو فیلم «سرهنگ ثریا» و «شماره ۱۰» هم بودیم که در قسمت هایی از داستان به جنایت ها و خیانت های این گروهک پرداخته بودند.

کارگردان «اتاقک گلی» محمد عسگری است، این نخستین تجربه حضور وی در مقام کارگردانی است اما پیش از این با مجید مجیدی، رضا میرکریمی و بهرام توکلی در فیلمهای مهمی چون «خورشید»، «قصر شیرین» و «تنگه ابوقریب» همکاری داشته و دستیاری کارگردانی کرده است.
«اتاقک گلی» داستان عملیات مرصاد را به روایت می کشد، همان عملیاتی که منافقین در ایام پایانی جنگ با تجهیز عراق به مرزهای غربی ایران حمله کردند اما در این عملیات شکست خوردند.
این فیلم روایتگر مقاومت مردان و زنان در روستایی در عملیات مرصاد است. در این اثر بازیگرانی چون تورج الوند، آناهیتا افشار، فریدون حامدی، تینو صالحی، هادی شیخ الاسلامی حضور دارند.
«اتاقک گلی» امشب ۱۹ بهمن ماه در ساعت ۱۹ در پردیس ملت (خانه رسانه) روی پرده می رود.


منبع:

1401/11/19
12:27:52
5.0 / 5
326
تگهای خبر: اجرا , بازی , تولید , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز