کوفته تبریزی میراث یک سرزمین

کوفته تبریزی میراث یک سرزمین

به گزارش مجله سرگرمی، «کوفته تبریزی»، یکی از غذاهای معروف و پرطرفدار در خطه آذربایجان ایران است که خاستگاه اصلی آن آذربایجان شرقی است و مردم این استان این غذا را بیشتر برای میهمانان ارزشمندشان طبخ می کنند. با این وجود، این خوراک سنتی تازه چند سالی است در لیست میراث ناملموس ثبت شده است.


مهارت سنتی تهیه «کوفته تبریزی» به شماره ۱۷۸۹ اول اسفندماه سال ۱۳۹۷ در لیست میراث ناملموس به ثبت رسیده است و علی فلسفی میاب ـ مسؤول ثبت میراث ناملموس آذربایحان شرقی ـ در رابطه با جزئیات این پرونده و ارزش ها و جایگاه فرهنگی این خوراک سنتی به ایسنا اظهار داشت: کوفته «تبریزی»، از خوراک های فرهنگی استان آذربایجان شرقی به شمار می آید، این غذا در هر خانه ای از این استان پخته می شود و بعنوان یکی از غذاهای پرارزش این خطه، ملی شده است.
این کارشناس ثبت افزود: «کوفته تبریزی» در زمستان و اعیاد مذهبی و ملی تهیه می شود و شاید در شهرهای دیگر هم پخته شود، اما همانطور که از نامش برمی آید یک غذای تبریزی است و تفاوت هایی در طرز پخت و ظاهر آن با شهرهای دیگر وجود دارد. معمولاً کوفته های تبریزی در اندازه بزرگ تهیه می شود و گوشتی که در آن استفاده می شود به جای چرخ کردن، در هاون سنگی یا چوبی به صورت دستی کوبیده می شود. داخل کوفته هم تخم مرغ آب پز شده گذاشته می شود. لپه، آلوچه، سبزی های معطر، زرشک، نمک و فلفل، پیاز، روغن و زردچوبه از دیگر مواد اولیه تهیه کوفته تبریزی است که در مناطق دیگر هم استفاده می شود.
به قول فلسفی میاب، این غذای تبریزی یکی از ارزش های مهمانداری در آذربایجان شرقی را معرفی می کند؛ چون که خانواده ها بیشتر برای میهمان عزیزانشان این غذا را درست می کنند و با این کار برای مهمانشان ارزش می گذارند و در بعضی نقاط آذربایجان شرقی، در عیدهای قربان و غدیر حتما این غذای سنتی را طبخ می کنند.
به جز کوفته تبریزی، مهارت یا شیوه تهیه بیشتر از ۲۸ نوع خوراک های محلی و سنتی در استان آذربایجان شرقی بعنوان میراث ناملموس در لیست آثار ملی ثبت شده است.
منبع:

1401/10/30
15:37:13
5.0 / 5
326
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
News Fun دوستان مجله سرگرمی
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز