آرمان شاه ایرانیان چه کار خواهد کرد؟

آرمان شاه ایرانیان چه کار خواهد کرد؟

مجله سرگرمی: «کیخسرو» فرزند «سیاوش» و «فرنگیس» و نوه «کیکاووس» و «افراسیاب» از ایران و توران، آرمان شاه ایرانیانی است که معتقدند روزی از غیبت خود باز خواهد گشت تا همچون مسیح (ع) به قیام کننده موعود مسلمانان بپیوندند.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، داستان سیاوش و فرزند او کیخسرو که به خونخواهی پدر قیام و پدربزرگ مادری اش را قصاص کرد، یک سوم شاهنامه را به خود اختصاص می دهد. این حکایت قبل از اسلام و حتی قبل از متن های پهلوی ریشه دارد اما جالب آنکه تا باور شیعیان ادامه یافته است؛ شیعیانی که معتقدند کیخسرو نیز هنگام ظهور قائم آل محمد (ص) باز گشته، در رکاب او قرار خواهد گرفت.
کیخسرو که زمان قتل پدرش سیاوش - در سرزمین توران و به دستور پدربزرگش افراسیاب - در شکم مادرش فرنگیس بود، در ماجرایی شبیه موسی (ع) نجات یافت و در سرنوشتی همانند کوروش هخامنشی، شاه آرتور، هملت، اردشیر ساسانی و شخصیت هایی از شرق دور تا غرب که از این دست هستند، به ظاهر برای انتقام خون پدر و درحقیقت برای برقراری عدالت قیام کرد و در جنگ هم پیروز شد.
شاه آرمانی در منظر ایرانی ها باستان، شهریار دینیار بود. یعنی کسی که جامع مقام دین و دولت می باشد. چنین فردی، برخوردار از فرّ ایزدی، پیرو خرد و هماهنگ با کیش اهورامزداست. با هر آنچه بدی و پلیدی است می جنگد و دوستدار هر آن چیزی است که فضیلت نامیده می شود؛ پاک و درست پیمان، عادل، دلیر و نیرومند است. چنین شاهی مایه برکت برای مردم و کشور خویش است. ریزش باران و فراخی نعمت و آبادانی کشور همه به وجود دینیار و عدالت ورز او وابسته است (فتح الله مجتبایی، شهر زیبای افلاطون و شاهی آرمانی در ایران باستان، انجمن فرهنگ ایران باستان، ۱۳۵۲)
از او بعنوان پادشاهی دادگستر یاد می شود که بعد از مدت طولانی سلطنت، از نظرها پنهان شد و دیگر هیچ گاه به میان مردم بازنگشت. بعد از غیبت او این باور پیش آمد که روزی برای برقراری مجدد عدالت بازخواهد گشت. چند قرن بعد هم این باور در بین مردم فلات مرکزی ایران قوت گرفت که کیخسرو هروقت که امام دوازدهم شیعیان (عج) ظهور کرد، به یاری او باز خواهد گفت.
در منطقه کهگیلویه و دامنه های کوه دنا، نام و نشان خیلی از آبادی ها، تپه ها، کوه ها، گردنه ها، غارها و چشمه ها با داستان کیخسرو و پنهان شدن وی از انظار ارتباط پیدا می کند و مردم هر منطقه معتقدند نقطه ای که این پادشاه خداترس و مردم دوست از دیده ها نهان شده، نزدیک ولایت آن هاست. توجه و دلبستگی توام با حرمت مردم نسبت به این پادشاه تا آنجاست که او را در شمار پاکان و جاودانان می شمارند و معتقدند که همچون خضر نبی زندگانی جاوید دارد. عده ای حتی خضر و او را شخصیتی واحد می دانند و گویند هنگام ظهور حضرت صاحب (ع) به جمع یاران آن حضرت می پیوندد و در رکاب وی خواهد بود. (سیدابوالقاسم انجوی شیرازی، مردم و قهرمانان شاهنامه، علمی، ۱۳۶۳)
و بدینگونه کیخسرو که در متون دینی یکی از جاودانان و یاوران سوشیانس - موعود زرتشتی - است، در اعتقادات شیعیان از یاوران امام زمان - موعود تشیع - در می آید. (افسانه خاتون آبادی، کیخسرو آرمان شاه ایرانیان، جهان کتاب، ۱۳۹۱).

منبع:

1401/08/24
09:26:39
5.0 / 5
255
تگهای خبر: اجرا , علم , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز