نگاه مردم شناسی به سوزن دوزی زنان ترکمن

نگاه مردم شناسی به سوزن دوزی زنان ترکمن

مجله سرگرمی: سوزن دوزی و نقوش آن در میان زنان ترکمنِ گنبدکاووس (گلستان) با مطالعه موردی در «ایل یموت» از دید مردم شناسی بررسی گردید.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، زلیخا قرنجیک ـ کارشناس پژوهشکده مردم شناسی و مجری این طرح ـ اظهار داشت: باتوجه به اینکه سوزن دوزی جزو گزینه های پیشنهادی برای ثبت جهانی است، این مساله در دستور کار پژوهشکده مردم شناسی قرار گرفت.
او یکی از کهن ترین میراث ایرانیان را هنرهای مرسوم در بین اقوام محلی دانست که تعدادی از آنها با گذشت قرن ها هنوز پا برجامانده است و در این زمینه بیان کرد: هنرهای یک قوم در حقیقت همان هنرهای سنتی و صنایع دستی است که در کارهای روزانه و در بعضی مراسم های دینی و آیینی کاربردی چندگانه و عملکرد مختلف دارد.
کارشناس پژوهشکده مردم شناسی افزود: در فرهنگ سنتی ترکمن، رنگ، جنس، طرز دوخت، نقش و نمادهای پوشاک، با ارزش ها و معیارهای معنوی و بصری مانند سوگ و شادی، باورهای مذهبی درآمیخته و پیوند نزدیکی با طبیعت و محیط اطراف و باورهای ذهنی هنرمند دارد. نقوش ترکمن ساده و هندسی و شامل نمادهایی از جانوران، عناصر طبیعت و محیط پیرامون، ابزار کار و زندگی، عقاید و باورها است.
قرنجیک با اشاره به اینکه این پژوهش با هدف ثبت و صیانت از میراث فرهنگی اقوام، حاصل مطالعه میدانی و کتاب خوان های محقق در میان زنان «ایل یموت» گنبد کاووس انجام شده است، اضافه کرد: سوزن دوزی زنان ایل یموت شامل انواع دوخت و نقوشی است که در پوشاک و لوازم تزیینی آنها کاربرد دارد و در حال حاضر تحت تاثیر پیشرفت تکنولوژی و ارتقاء سطح سواد و شهرنشینی با تغییراتی همراه بوده است. در این پژوهش، نگارنده به بررسی انواع رنگ، نخ، پارچه، دوخت و نقوش سنتی، آداب و اعتقادات زنان ترکمن یموت درگذشته به همراه تغییرات آن در گذر زمان پرداخته است.
منبع:

1401/08/14
13:58:19
5.0 / 5
244
تگهای خبر: زندگی , فرهنگ , كتاب , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز