با ۱۰۰ فیلم در كارنامه؛

مستندساز پیشگام سینما وریته درگذشت

مستندساز پیشگام سینما وریته درگذشت

مجله سرگرمی: ترنس مکارتنی فیلیگیت از چهره های مهم جنبش سینما ورایتی در 97 سالگی از دنیا رفت.به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ورایتی، ترنس مکارتنی فیلیگیت مستندساز مشهور بریتانیایی-کانادایی و پیشگام کارگردانی مستند، در تورنتو و در صورتیکه ۹۷ ساله بود به سبب بیماری پارکینسون از دنیا رفت.
وی مدت ها با هیات ملی فیلم کانادا همکاری داشت و سازنده بیش از ۱۰۰ فیلم مستند بود که آنها را نوشت و کارگردانی و تهیه و تدوین کرد. حرفه درخشان وی از سال ۱۹۵۶ با مجموعه ای از فیلم های آموزشی بعد از جنگ شروع شده بود.
تری فیلیگیت یکی از چهره های کلیدی در جنبش سینما وریته یا سینما حفیقت دهه ۱۹۶۰ بود و با چهره هایی چون رابرت درو، دی.آ. پنبیکر، ریچارد لیکوک و آل میسلز زیر چتر گروه آمریکایی رابرت درو آسوشیتز مستندهای مهمی از آن دوران تهیه کرد که «ایکس-پایلوت» در سال ۱۹۶۱ و «پرایمری» در سال ۱۹۶۰ همچون آنها بودند که این فیلم دوم مستندی درباره کمپین اولیه سناتور جان اف کندی بود.
به جز ساخت فیلم مستند در آمریکا، وی در یک دوره ۴۰ ساله همکاری با هیات ملی فیلم کانادا (NFB) نیز ۳۱ مستند به یاد ماندنی ساخت که «روزهای قبل از کریسمس» در سال ۱۹۵۸ درباره آستانه تعطیلات سال نو در مونترال به عنوان یکی از نخستین فیلم هایی که با دوربین ۱۶ میلی متری دستی ساخته شد همچون آنهاست.
رییس هیات ملی فیلم کانادا با ابراز تاسف از درگذشت او گفت او یکی از شخصیت های کلیدی واحد «بی» که به عنوان واحد افسانه ای در NFB شناخته می شد، بود و به انقلابی در فیلم های غیرداستانی کمک کرد. او به عنوان یک معلم در دانشگاه یورک هم کار کرد و با استعداد و فداکاری عظیمش در این راه تاثیر فراوان گذاشت.
در گروه «بی» کانون ملی فیلم که شامل کرویتور، کونیگ و ترنس مکارتنی فیلگیت بود، سینمایی بی واسطه تر و مستقیم تر که عاری از تصنع باشد مدنظر بود و به همین دلیل آنها آغاز به ساخت مجموعه های تلویزیونی «چشم صادق» شامل فیلم های کوتاه ۳۰ دقیقه ای کردند که «روزهای قبل از کریسمس»، «بخش اورژانس» و «برگ کمرشکن» همچون آنها بودند.
فیلیگیت در صورتیکه شاید کمتر از مستندسازان هم عصر آمریکایی اش شناخته شده بود در کارنامه اش لیست قابل توجهی از افتخارات را داشت که دریافت جایزه برای «جهان درحال تغییر: آفریقای جنوبی» در سال ۱۹۶۴ و دریافت جایزه بزرگ یوروویژن جشنواره فیلم و تلویزیون کن برای «برگ کمر شکن» درباره کارگران مهاجر کارخانه های تنباکو و جایزه جمینی کانادا برای بهترین برنامه مستند اجتماعی / سیاسی برای فیلم «تیموتی فایندلی: آناتومی یک نویسنده» در سال ۱۹۹۲ همچون آنهاست.
وی سال ۲۰۱۱ جایزه دستاورد برجسته جشنواره هات داکس را دریافت کرد و همان سال نشان لیاقت کانادا به وی اهدا شد.
در عین حال وی ساخت فیلمی را در کارنامه داشت که برنده اسکار شد اما مجسمه ای به وی نرسید. در سال ۱۹۶۲ رابرت هیوز تهیه کننده از او خواست تا فیلمی درباره زندگی شاعر مشهور آمریکایی رابرت فراست بسازد. وی این درخواست را بعد از آن بیان کرد که شرلی کلارک که قرار بود ابتدا فیلم را بسازد از این پروژه بیرون رفت و بعد از اختتام فیلم کلارک از یک تبصره قرارداد بهره برد تا خودش به عنوان کارگردان فیلم شناخته شود و همین فیلم با عنوان «رابرت فراست: ستیز یک عاشق با جهان» سال ۱۹۶۳ جایزه اسکار بهترین مستند را دریافت کرد.
مکارتنی به عنوان فیلمسازی فروتن و در عین حال با اعتماد به نفس شناخته می شود. وی در بریتانیا به دنیا آمده و در هند بزرگ شده بود و از ۹ سالگی به کشورش بازگشت و از ۱۷ سالگی پرواز با هواپیما را آموخت و این سبب شد تا پرواز یکی از خاصیت های فیلم هایش شود و مستندهای مهمی درباره پروازهای جنگی و آموزشی و نیروی هوایی بسازد.
وی سازنده بیش از ۱۰۰ فیلم در طول ۵۰ سال کار حرفه ای اش بود.


منبع:

1401/04/23
13:47:51
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز