مدیر كل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی:

غیبت مردم در شورای فرهنگ عمومی ملموس است

غیبت مردم در شورای فرهنگ عمومی ملموس است

به گزارش مجله سرگرمی خراسان رضوی مدیر کل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی اظهار داشت: غیبت مردم به شکل ملموس در شورای فرهنگ عمومی مرکز و استانها احساس می شود.اسماعیل شفاعی در مراسم افتتاحیه نشست تخصصی کارشناسان شورای فرهنگ عمومی و کارگروه ساماندهی مد و لباس ایرانی و اسلامی استانها که امروز، اول تیر ماه، در تالار ابن سینای مشهد برگزار شد، اظهار نمود: وی عنوان کرد: ما دولتی ها در کنار هم می نشینیم و تبادل نظر می نماییم، در صورتیکه بخش خیلی از خلاقیت ها، ایده ها، اتفاقات خوب و منابع پایدار مستمر در اختیار مردم است. بدین سبب موضوع همگانی کردن فعالیت ها، فعال کردن و بهره مندی از تشکل های مردم نهاد و غیردولتی از مباحث جدی این دوره از شورای فرهنگ عمومی و محور اصلی کارهای امروز ماست.

وی افزود: برگزاری نشست کارشناسان فرهنگ عمومی را در روزهای زیارتی مخصوص امام رضا(ع) به فال نیک گرفته و این تقارن را مقدمه ای برای اتفاقات بهتر و رو به پیشرفتی را که می تواند در شورای فرهنگ عمومی کشور رخ دهد، قلمداد می کنم.

شفاعی با اعلان اینکه اگر بگوییم که گوهر اصلی انقلاب اسلامی حوزه فرهنگ بوده، این یک ادعای واضحی است که نیاز به اثبات ندارد، اضافه کرد: در زمینه فرهنگ، ادبیات و واژگانی که به وفور در بیانات امام راحل(ره) دیده می شد، از این قبیل بود که ایشان می فرمود آنچه که ملت ها را می سازد، فرهنگ صحیح است. فرهنگ مبدا همه خوشبختی ها و بدبختی هاست؛ راس همه اصلاحات اصلاح فرهنگ است و فرهنگ اساس هویت یک ملت بشمار می رود.

مدیر کل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی اشاره کرد: بر طبق این بیانات اگر بخواهیم به توسعه پایدار، متوازن، انسانی و یک رشد و تکامل همه جانبه برسیم، مبدا و منتهی آن فرهنگ است. ما نیز به عنوان شورای فرهنگ عمومی وظیفه سنگینی را در این عرصه عهده دار هستیم و آن این است که ابتدا احساس مسئولیت را حس کرده و سپس به سمت راه حل، روش و اقدام حرکت نماییم.

شفاعی افزود: در چهار دهه از انقلاب اسلامی در زمینه فرهنگ و بطور خاص در فرهنگ عمومی پیشرفت های خوبی داشتیم اما ضعف هایی نیز وجود دارد که خطرزا و تهدیدآفرین است. در شروع گام دوم انقلاب اسلامی کارهای بیشتری باید انجام دهیم و مسئولیت ما نیز در این خصوص سنگین تر شده است؛ ضمن این که باید تلاش نماییم و موانع موجود در این راه را نیز کاهش دهیم.

مدیر کل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: اوایل دولت سیزدهم سند تحول در زمینه های مختلف تدوین شد که در زمینه فرهنگ و هنر موضوع سبک زندگی مطرح شده که ورود به این حوزه تاثیرات بسیار مهمی در رشد و ارتقای فرهنگ عمومی را به همراه دارد.در نوع بیان و آموزش در تبیین معارف نقص داریم

محمد حسین زاده، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی نیز در ادامه این مراسم بیان کرد: امید است آنچه در این ۲ روز گفته می شود، سبب ساز اعتلای حوزه فرهنگ ایرانی و اسلامی باشد؛ پس نخستین نکته قابل توجه در این جهت آنست که ما در زمینه فرهنگ چه وظایفی داریم و چه اتفاقاتی را باید رقم بزنیم. حداقل سرمایه کاری خودرا این سخن از امام رضا(ع) قرار داده ام که حضرت فرمود «خدا رحمت کند کسانی را که امر ما را احیا می کنند و در پاسخ به سوال درباره منظورشان از احیای امر فرمود علوم ما را یاد بگیرند و به دیگران یاد بدهند، چونکه اگر مردم محاسن کلام ما را بدانند، از آن تبعیت می کنند».

وی اضافه کرد: آنچه که ما شاید در آن نقص داشته باشیم، مربوط به مبانی و معارف نیست چونکه در معارف و مبانی ما این نقایص وجود ندارد بلکه نقص ما در نوع بیان و آموزش در تبیین معارف بوده که نتوانسته ایم این زیبایی ها را به جامعه مخاطبان خود منتقل کرده و آنرا به فرهنگ عمومی برای جامعه تبدیل نماییم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی بیان کرد: نکته دوم درباب سرود ملی کشور است و آن این که ما در جلسات مختلفی شرکت می نماییم و همه جلسات با سرود جمهوری اسلامی ایران شروع می شود. همان گونه که مشاهده شد، در مراسم تحلیف ریاست جمهوری وقتی سرود ملی در محضر رهبری پخش گردید، ایشان با خود آنرا زمزمه کردند؛ در صورتیکه ما بطور معمول در این هنگام به نشانه احترام فقط می ایستیم اما کمتر سرود را زمزمه می کنیم؛ پس باید به این نکته نیز باید توجه داشته باشیم. سرود ملی کشور پیوند دهنده دل های ایرانیان است و باید بیشتر به آن توجه کرد. لازم است در جلساتی که این سرود پخش می شود، همه با هم با صدای بلند آنرا زمزمه نماییم و پیوند دل ها و قلب ها را رقم بزنیم.

منبع:

1401/04/10
13:20:41
5.0 / 5
184
تگهای خبر: تالار , تخصص , دبیرخانه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز